Loading...

شش قدم برای تقویت امنیت داده ها در لپ تاپ

شش قدم برای تقویت امنیت داده ها در لپ تاپ
لپ تاپ های کاری، یکی از اهداف مطلوب برای حملات سایبری هستند. بنابراین ، چه کاربر سازمانی باشید و چه کاربر خانگی، بهتر است با روش های پیشگیری از نفوذ، آشنا شوید تا هم به صورت فیزیکی و هم به صورت داخلی، از اطلاعات ارزشمند خود محافظت نمایید.
اگر بارها سوالی از قبیل " چگونه از کامپیوتر کاری خود محافظت کنم ؟ " را در گوگل جستجو کرده اید ، به مقاله درستی مراجعه نموده اید . آنچه که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد ، پاسخ به سه سوال ذیل است :
1- چگونه لپ تاپ خود را در مکان عمومی ، امن نگاه داریم ؟
2- بهترین سیستم امنیتی برای کامپیوتر شما چیست ؟
3- آیا رمز عبور کامپیوترتان به اندازه کافی امن است ؟
برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز افراد به داده های لپ تاپ شخصی یا کاری تان ، کافیست شش مرحله زیر را مطالعه و انجام دهید تا خیالتان از بابت تامین امنیت حداقلی راحت باشد .
چه از لپ تاپ سازمانی استفاده نمایید و چه از لپ تاپ شخصی ، قطعا اطلاعات ارزشمندی را از قبیل مدارک شناسایی ، اسناد اعتباری ، اطلاعات شخصی و یا حتی اطلاعات ورود به حساب کاربری بانکی ، فروشگاهی و ... را در آن ذخیره کرده اید . به دلیل وجود چنین اطلاعات مهمی ، لپ تاپ ها و کیس های کامپیوتری ، هدف بسیار مطلوبی برای نفوذگران اینترنتی و سایر افراد کنجکاو (!!) هستند .

لپ تاپ خود را در مکان های عمومی رها نکنید

در دوره پاندمی کرونا ، نیروی کار بسیاری از شرکت ها ، به صورت دورکار به اجرای پروژه ها می پرداختند . بنابراین ممکن است ، لپ تاپ ها ، نه تنها از نظر نرم افزاری ، بلکه از نظر سخت افزاری نیز تحت نفوذ قرار گیرند . به هر حال ، لپ تاپ ها ، از نظر مالی هدف های ارزشمندی برای سارقین هستند و حتی ممکن است ، علاوه بر ارزشمندی سخت افزاری ، دارای اطلاعات مهم نیز باشند و در صورت دسترسی سارقین به اطلاعات ، احتمال اخاذی از شما بالا خواهد بود .
روش محافظت قدرتمند از داده های درون لپ تاپ ها ، از طریق به کارگیری روال ها ، نرم افزارها و سخت افزارهایی است که لپ تاپ و داده های درون آن را به صورت امن حفظ می نماید . طبیعتا ، هیچ روشی به صورت 100 درصدی قابلیت امن سازی داده های درون لپ تاپ ها را ندارد ، اما لپ تاپی که از روش های محافظت کننده استفاده ننماید ، قابلیت نفوذ بالاتری داشته و هدف آسان تری برای دستیابی به اطلاعات است .
برای حفظ امنیت داده ها ، شش مرحله پایه وجود دارد که باید در هر لپ تاپی رعایت شود تا از بروز مخاطرات غیرقابل جبران جلوگیری شود . در ادامه با استوکالا همراه باشید تا بیشتر با این مراحل آشنا گردید .
  

مرحله 1 : رمز عبورهای پیچیده بسازید

  
تنظیم رمز عبور پیچیده برای ورود ابتدایی به سیستم لپ تاپ ها و حساب های کاربری در سایت های مختلف از جمله بانکداری اینترنتی و ... ، ابتدایی ترین راه حفاظت از داده هاست. تنظیم رمز عبور برای ورود اولیه به سیستم لپ تاپ ، از دسترسی غیرمجاز به فایل های شما جلوگیری می نماید . همچنین ، اگر از لپ تاپ خود در مکان های عمومی یا حتی در محل شرکت استفاده می نمایید ، بایستی حتما در صورت ترک کردن میزکار ، سیستم خود را قفل نمایید ( با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + L ) تا برای ورود دوباره ، از کاربر رمز عبور بخواهد .
 

تنظیم رمز عبور قدرتمند ، اولین اقدام در نگهداری از داده هاست

احتمالا دیگر با این مسئله آشنا شده اید که برای تنظیم رمز عبور ، نباید از توالی اعداد معروف ، اسامی آشنایان و ... استفاده نمایید . به عنوان مثال ، هرگز از تاریخ تولد ، شماره های شخصی ، نام اعضای خانواده یا حیوان خانگی خود استفاده ننمایید . هرگز از رمز عبورهای منقضی شده استفاده نکنید و یک رمز عبور را برای تمام حساب های کاربری خود تنظیم ننمایید. رمز عبور خود را به کسی نگویید تا موجب بروز مشکل نشود . بهتر است از نرم افزارهای پسورد منیجر یا سرویس یادآوری رمز مرورگرها استفاده نکنید ، زیرا این نرم افزارها نیز ممکن است در اثر حمله ، اطلاعات ارزشمند شما را فاش نمایند . البته ذکر این نکته نیز ضروری است که صرف به کارگیری رمز عبور ، امنیت داده های لپ تاپ شما تامین نمی شود و بایستی در ترکیب با روش های دیگر ، از این روش استفاده نمایید .
  

مرحله 2 : برنامه ها ، مرورگرهای وب و نرم افزارهای امنیتی لپ تاپ خود را به روز رسانی نمایید

  
قطعا لپ تاپ ها هم مانند کیس های کامپیوتری به آنتی ویروس نیاز دارند . لپ تاپ های کاری ، معمولا از آنتی ویروس سازمانی بهره مندند و خیال کاربران از این بابت آسوده خواهد بود . اما وقتی راجع به امنیت نرم افزاری لپ تاپ ها صحبت می شود ، اقدامات موثر دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم .

ویندوز ، برنامه ها و آنتی ویروس لپ تاپ خود را به روز رسانی نمایید.

در قدم اول ، هر آنچه که دانلود می نمایید را کنترل کنید ؛ فایل ها و آپدیت هایی که نام مشخصی ندارند یا از فرمت ناشناخته ای برخوردارند ، احتمالا لپ تاپ شما را دچار مشکل می کنند . بهتر است فایل دانلود شده را حتما با استفاده از آنتی ویروس اسکن نمایید ، سپس آن را باز کنید . 
مرورگرهایی همچون کروم یا فایرفاکس ، به صورت خودکار ، آپدیت می شوند ، اما پس از آپدیت ، بهتر است به صورت دستی ، آنها را مجددا اجرا نمایید تا آپدیت های امنیتی ، به درستی اجرا شوند . به همین صورت ، اگر Auto-Update برنامه های نصب شده نیز روشن باشد ، آنها نیز به روز رسانی شده و از وقوع اتفاقات ناخوشایند جلوگیری می نمایند . البته می توان به صورت دستی نیز ویندوز و سایر برنامه ها را به روز رسانی کرد .
پیشگیری از نفوذ ویروس ، بستگی به وجود Signature های به روز دارد و به همین دلیل ، آنتی ویروس ها در هر به روز رسانی ، پایگاه داده مربوط به Definition و Signature ویروس ها را نیز آپدیت می نمایند . این نکته مهم را نیز به خاطر بسپارید که استفاده از آنتی ویروس های کرک شده ، خطر وقوع مشکلات را افزایش می دهد .
  

مرحله 3 : هارد دیسک لپ تاپ را رمزگذاری کرده و نسخه پشتیبان از داده ها تهیه نمایید

  
در بین تمام مراحل حفاظت از داده ها ، این مرحله ، قدرتمندترین روش برای جلوگیری از دزدی اطلاعات و حملات سایبری است . بهترین روش برای حفاظت از اطلاعات لپ تاپ ، رمزنگاری آن است . رمز عبورها ، به تنهایی قادر به حفاظت موثر از اطلاعات نیستند ؛ زیرا نفوذگران می توانند هارد دیسک لپ تاپ شما را خارج کرده و فایل ها را به طور مستقیم در یک لپ تاپ دیگر مشاهده نمایند . همچنین ، هکرهای حرفه ای می توانند به راحتی از سد رمز عبور لپ تاپ شما عبور نمایند .
  

نرم افزارهای رمزنگاری هارد لپ تاپ

اما چرا رمزنگاری ، بهترین روش برای حفاظت از اطلاعات است ؟! رمزنگاری ، فرایندی است که طی آن ، اطلاعات و فایل ها به کدهای غیرخوانا تبدیل شده تا از محتوای اصلی آنها حفاظت گردد و کار برای نفوذگران سخت تر شود . با استفاده از روش رمزنگاری هارد دیسک ، هکرها و دزدان اطلاعات ، قادر نخواهند بود که بدون وارد کردن کلید رمز صحیح ، به اطلاعات لپ تاپ شما دسترسی داشته باشند . بنابراین ، رمزنگاری ، یک سپر فوق العاده قدرتمند در برابر تلاش برای دسترسی غیرمجاز خواهد بود . به خاطر داشته باشید که کلید دسترسی به اطلاعات رمز شده را در جای امنی نگه داری نمایید .
در صورت بروز شرایطی همچون از دست رفتن هارد دیسک و یا عدم دسترسی به اطلاعات آن ، وجود یک نسخه پشتیبان کامل از داده هاست که تفاوت میان یک فاجعه و ناراحتی لحظه ای را مشخص می کند . برای تهیه بکاپ ، می توانید از سرویس های ابری قابل اطمینان استفاده نمایید یا برای دسترسی سریع تر ، به جای استفاده از این سرویس های گران قیمت ، از هارد اکسترنال بهره ببرید .
هر روشی که برای پشتیبان گیری نیاز دارید را انتخاب کنید . در این زمینه محدودیتی وجود ندارد ، اما نکته مهم در این باره ، نظم فرایند بکاپ گیری است ؛ خصوصا زمانی که یک فایل جدید ایجاد می کنید و آن فایل نباید به هیچ وجه از دست برود . در تهیه نسخه پشتیبان نیز بهتر است با رمزنگاری داده ها ، بالاترین سطح حفاظت از اطلاعات را ممکن سازید.
  

مرحله 4 : احراز هویت را بهبود بخشید

  
حساب های کاربری شما در شبکه های اجتماعی ، کاری و بانکی ، از طریق لپ تاپ تان ، قابلیت دسترسی دارند . بنابراین ، توجه به مولفه های امنیتی آنلاین ، برای حفاظت از این اطلاعات ، مهم است . اگر در حین ساخت حساب کاربری برای سایت های مختلف توجه کرده باشید ، احتمالا متوجه شده اید که روش امن برای حفاظت از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات حساب کاربری ، استفاده از احراز هویت چند عاملی یاmulti-factor authentication  است . با استفاده از این روش ، هکرها ، حتی با وجود اطلاعات کاربری دقیق نیز قادر به دسترسی به اطلاعات درون حساب کاربری شما نخواهند بود .

احراز هویت چند عاملی

اما نکته قابل توجه در این زمینه ، این است که تمام روش های احراز هویت چند عاملی نیز ، همیشه از بهترین روش های حفاظت از اطلاعات استفاده نمی کنند ! روش معمول برای احراز هویت چند عاملی ، ارسال پیامک با کد شش رقمی است ؛ اما اگر نرم افزاری آلوده در گوشی تلفن همراه شما نصب شده باشد یا به طور کلی مورد حمله سایبری قرار بگیرد ، امکان لو رفتن آن کد شناسایی وجود دارد و دسترسی برای افراد غیرمجاز نیز فراهم خواهد شد . در این روش ، استفاده از توکن های سخت افزاری ، امنیت بالاتری را فراهم می نماید . البته این نکته را به خاطر بسپارید که باید توکن را در جای امنی نگه داری نمایید . استفاده از حسگرهای بیومتریک را نیز از یاد نبرید ؛ ویژگی هایی همچون اثر انگشت و عنبیه چشم منحصر به فرد هستند و امنیت بسیار بالایی برای داده های اطلاعاتی شما فراهم می آورند .
  

مرحله 5 : حریم شخصی خود را در مکان های عمومی حفظ نمایید

  
در حالی که برنامه جهانی حریم داده ها ، در سطح جهان در حال تدوین است ، راه هایی وجود دارند که حریم امن کاربران را به طور قابل قبولی حفظ نمایند .
محدودکننده زاویه دید نمایشگر ، یکی از این راه هاست ؛ با استفاده از این روش ، از خیره شدن افراد به نمایشگر خود جلوگیری می نمایید . در مکان های عمومی که احتمال لو رفتن رمز عبور از طریق نگاه دزدکی بسیار بالاست ، بهتر است یکی از این محافظ ها تهیه نمایید ؛ خصوصا اگر با اطلاعات حساسی سروکار دارید . برخی لپ تاپ ها ، دارای این ویژگی هستند و در صورت فعال شدن ، کاربر ، صرفا قادر خواهد بود که از روبرو ، اطلاعات را مشاهده نماید .
   

فیلتر حفظ حریم نمایشگر لپ تاپ

وب کم لپ تاپ نیز راهی متداول برای جاسوسی است . اگر وب کم لپ تاپ شما ، دارای کاور فیزیکی نمی باشد ، بهتر است هرچه سریع تر یکی تهیه کنید . هکرها می توانند با استفاده از وب کم و نرم افزارهای دسترسی از راه دور ، جاسوسی کنند . شاید با خود فکر کنید که با وجود لامپ LED در کنار وب کم که خبر از فعالیت آن می دهد ،  می توان از فعالیت غیرمجاز آن آگاه شد . اما خبر بد اینکه چراغ LED ، قابلیت غیرفعال شدن دارد . هیچ نرم افزاری ، همچون کاور فیزیکی ، نمی تواند حصار موثری ایجاد نماید . صرفا وقتی نیاز به استفاده از وب کم دارید ، کاور آن را بلند کنید .

کاور فیزیکی وب کم لپ تاپ

استفاده از VPN ، یک لایه امنیتی دیگر را در ارتباطات اینترنتی فراهم می آورد . در استفاده از VPN واقعی ، هویت شما در اتصال به شبکه های عمومی پنهان شده و از ردگیری تاریخچه جستجوی مرورگر شما جلوگیری می گردد . VPN با رمزنگاری ترافیک بین شما و سرور ، از شناخته شدن و ردگیری فعالیت شما جلوگیری می کند . اما جالب است بدانید که تامین کنندگان ارتباط مبتنی بر VPN قادر به ردگیری شما هستند و به همین دلیل ، برای ارتباط امن باید از سرویس VPN قابل اطمینان با ویژگی " no log " استفاده نمایید .

ارتباط مبتنی بر VPN

مرحله 6 : امنیت فیزیکی لپ تاپ خود را ارتقاء دهید
   
شاید این گزاره ، به نظر آسان برسد ، اما در مورد لپ تاپ ، احتمالا باید همیشه نگاه تان به آن باشد ، حتی اگر از آن دور شوید . دزدی لپ تاپ از اتاق هتل ، فرودگاه ، اتومبیل ، کافه یا کتابخانه ، یک روش سرقت شایع است . هیچ گاه لپ تاپ کاری یا شخصی خود را بدون محافظت در مکان های عمومی رها نکنید .
درمکان هایی همچون کافی شاپ ها و محیط کار اشتراکی ، می توانید با استفاده از یک کابل قفل دار ، ریسک سرقت را تا میزانی کاهش دهید . این کابل از طریق Kensington Lock که در کناره بدنه لپ تاپ قرار دارد ، قابل اتصال به آن است .

کابل قفل دار برای حفاظت فیزیکی از لپ تاپ

 موقعی که لپ تاپ شما به سرقت رفت ، می توانید با استفاده از نرم افزارهای مکان یاب که از قبل روی لپ تاپ نصب کرده اید ، از وقوع اتفاقات ناخوشایند جلوگیری نمایید . البته در نظر داشته باشید که از کدام شرکت این نرم افزار را تهیه کرده اید ، زیرا به هر حال ، اطلاعات مکانی شما را در اختیار دارند .
0
نظرات
  ارسال نظر

  اطلاعات تماس


  راهنمای پرداخت ، روش پرداخت اینترنتی و پرداخت در محل ،


  آمار
  • تعداد کالا: 691
  • بازدید امروز: 1189
  • بازدید دیروز: 10765
  • بازدید کل: 17760307